Je jaro...

11. března 2012 v 15:57 | Jiří Sýkora
Jaro je v Japonsku nejoblíbenější část roku. Ze dvou dobrých důvodů: jednak přestává být zima, a, hlavně, kvetou stromy.

Japonci kvetoucí stromy přímo zbožňují. Takřka nenajdete veřejnou zahradu či park, nebo třeba jen školní pozemky, kde by nebylo vysázeno několik švestek či sakur, česky třešní. Bedlivě pozorují, kdy už konečně začnou rašit pupeny, a když se stromy začnou osypávat bílými či růžovými lístky, hned vyráží hromadně do parku na pinkniky, fotit květy nebo se prostě jen procházet mezi stromy.
V současné době kvetou švestky, což je taková předehra k hlavní události roku, kvetení sakur, které pokvetou někdy za měsíc. Stromy jsou obsypané lístky různící se barvou od bílé přes růžovou po nachovou. A hlavně: nádherně voní. Takřka u každého více rozkvetlého stromu je alespoň jeden Japonec s obřím fotoaparátem, který by uvedl v hanbu i německého turistu. A spousta dalších chodí kolem, posedávají na trávě či na lavičkách a pozorují tu krásu. Opravdu lidé všeho věku, od nemluvňat po důchodce, snad s výjimkou středoškoláků, kteří se musí doma učit.
Japonci s oblibou pozorují stromy od nepaměti. Už v historických románech je dobré upozornění na důležitý dějový zvrat to, že kvetou stromy. Někdy to dopadá tak, že se zdá, že jsou v Japonsku tři roční období: kvetení švestek, kvetení sakur a jednodenní období dešťů, kdy se řeší úvahy a myšlenkové pochody. Například v příběhu prince Ganjiho z 52 kapitol něco kvetlo snad dvacetkrát.
Obliba pozorovnání stromů je dobrou ukázkou estetického cítění Japonců - ten rozdíl je znát hlavně u honosnějších a krásnějších sídel, jako jsou historické hrady či zahrady. Zatímco Evropané sází na drahý a luxusní přepych, Japonci jdou spíše cestou harmonie a přírodní krásy. Například místo diamanty vykládané sošky si na poličku vystaví třeba pěkný kámen. Vlastně mají to samé, akorát v jiném odstínu.
Taky to vystihuje rozdíl mezi Čechy a Japonci - zatímco Japonci stromy nejraději ze všeho pozorují, Češi, ačkoliv jich mají také plno, spíše zkoumají, kdy už to půjde sníst nebo z toho něco vypálit.

Závěrem na jinou notu: dnes uplynul přesně rok od Velkého východního zemětřesení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama