Chléb, hry a konec školního roku

9. března 2012 v 3:50 | Jiří Sýkora
V Japonsku, stejně jako v zemích na jižní polokouli, školní rok začníná a končí v březnu, a to i přesto, že nejdelší prázdniny jsou v létě. Někdy místní logiku nechápu.

Nazvdory nadpisu se události odehrály v opačném pořadí. Jako první proběhla před týdnem závěrečná ceremonie - byly prezentovány školní barvy (ano, každá škola má mimo insignií i vlastní vlajku), třeťáci slavnostně napochodovali do tělocvičny a začalo se řečnit. Tady je nutno podotknout, že Japonci se neuvěřitelně rádi poslouchají - kupříkladu každé pondělí probíhá školní shromáždění, na kterém učitelé hodinu řeční, zatímco studenti sedí na podlaze vymrzlé tělocvičny. Někteří místní mají potřebu tento zvyk přenášet na ostatní - třeba někteří ze studentů, kteří se v únoru vraceli domů, museli na závěr přednést desetiminutový proslov, jak jsou hrozně vděční AFS. Jak se jim tohle vymstí, jestli o to požádají mě, ještě musím vymyslet.
K vyprávění o proslovové části ceremonie bude stačit říci, že trvala tři hodiny. Závěrem bylo přečteno jméno každého z maturantů - což zabralo taky slušné množství času. Zatímco v českých školách bývá třeba osm ročníků po třech třídách, na japonské Senior High School jsou tři ročníky po devíti třídách - to dělá celkem nějakých 360 studentů, mínus ti, kteří spáchali seppuku kvůli špatnému prospěchu, aby ušetřili svou rodinu hanby. Nemohl jsem si odpustit myšlenku, že když jistý římský generál ve Španělsku dělal něco podobného, to jest volal každého vojáka jeho jménem, aby dokázal, že po překročení řeky navzdory místním pověstem neztratil paměť, tak ho někdy po třetím manipulu museli prosit, aby toho už nechal. Pak přišly na řadu děkovné proslovy studentů, několik vyznamenání a slavnostní "poslední" (v uvozovkách proto, že většina se pak do školy ještě vrátila na rozlučkovou oslavu, a další ještě teď studují ve školní knihovně) odchod třeťáků ze školy. Pak ještě proběhla rozlučka se třeťáky, spočívající v pojídání brambůrků a hraní binga, a šlo se domů.

Týden poté proběhl sportovní festival, tentokrát s trochu menší parádou než na podzim, a kvůli špatnému počasí byl zrácen o jeden den. Hrál se volejbal, vybíjená a fotbal (tam jsem si zakopal i já). Postupový zápas s druháky jsme prohráli 3-0, v druhém o pořadí se nám vedlo lépe.Tam jsem si dokonce jsem si dal jeden gól, bohužel však byl z ofsajdu. Meh, never mind.
Sportovní den probíhlal opravdu férově a sportovně, a narozdíl od ústavní tradice nebyl nikdo obviněn a potrestán za neúspěch ve hře (byť lynč brankáře po prvním zápase by to mohl připomínat, na druhou stranu pár mírných facek není mezi japonskými školáky nic zas tak výjimečného). Na rozdíl od našeho sportovního dne si tady zahrají opravdu všichni, ne jen pár vyvolených, a děvčata ze třídy opravdu chodí na fotbal fandit. Aby učitelé podpořili sportovního ducha, dali si zápas ve volejbale proti studentům. Těžce prohráli.

Na chléb se moc nedostalo. Tak nám alespoň dali jeden den volno kvůli přijímačkám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zurg Zurg | E-mail | 10. března 2012 v 19:27 | Reagovat

Takže oni skončí v březnu, pak jsou přijímačky, pak začne nový školní rok, který je v létě perušen prázdninami :-?

2 Jiří Jiří | 11. března 2012 v 2:17 | Reagovat

Nejdřív jsou přijímačky a pak teprve začátek školního roku, zatím proběhlo pouze ukončení minulého. Jarní prázdniny, byť jen na týden, ještě budou, takže se můžete těšit na report z Hirošimy.
Ale přiznám se, že mě ty prázdniny uprostřed roku taky překvapily - buď jim to tam dotáhli Američané, nebo Japonci uznali, že v létě je moc vedro, než aby se učili. Ono to je jen 40 dní (možná ještě míň) oproti našim dvou měsíců, ale pořád to jsou nejdelší prázdniny v roce.
Na druhou stranu vysokoškoláci mají ještě nějaký ten měsíc nebo dva prázdniny na jaře - což tak trochu odpovídá specifickém japonskému stylu studia. Zatímco u nás většina lidí střední profláká a začnou se pořádně učit až na výšce, tady dřou studenti na základce a střední jako koně a naopak mají poměrně flákárnu. Taky je dost vidět rozdíl mezi poměrně introvertními a ušláplými středoškoláky, a naopak poměrně normálními vysokoškoláky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama