Jak na Nový rok...

4. ledna 2012 v 4:12 | Jiří Sýkora
Pokud se někdo zvás za širou Sibiří podivoval, jestli tu máme stejný kalendář jako zbytek světa, a nebyl mezi těmi patnácti lidmi, kteří se mě na to ptali, tak v Japonsku opravdu nový rok začíná 1. ledna.

V Japonsku je Nový rok nejdůležitějším svátkem roku, sjedou se příbuzní, jí se a pije. V našem případě jsme při výletu do Kyota naložili onesan (starší hostsestra) a Hanu, což je můj hostšvagr, Korejec. Jestli hraje Starcraft jsem se ho ještě nestačil zeptat. 31. pak ještě dorazila otoosanova matka, sestra a její manžel.

Slavení proběhlo bohužel méně zajímavě, než jsem doufal. K obědu se podávaly vařené rybí knedlíčky, tofu a párky, vše ve vývaru. To je hodně oblíbené jídlo, když přijde návštěva, dle mého soudu hlavně proto, aby návštěva co nejdříve vypadla. Vytáhlo se nejlepší saké a alkohol vůbec (Becherovka a Johnny Walker single malt blue label). Podle tradice se na Nový rok trochu plýtvá, protože Japonci věří, že se jim věci v novém roce vrátí. Večeře byla poněkud zajímavější, nadělalo se přes dvě stě knedlíčků gjóza (směs masa, výhonků a zelí zabalená v tenkém těstě) a uvařili se obří krabi, které okasan na Boží hod koupila na trhu. Pak mužská část společnosti starší dvaceti let věnovala především pití, a koukalo se na televizi, kde probíhala přehlídka japonských popových skupin. O půlnoci se rozdaly symbolické dárky, snědly se tradiční novoroční nudle a šlo se spát.

Další den se jedly tradiční jídla, která mají přinést štěstí a zdraví do dalšího roku, jako třeba celé krevety, rybí knedlíčky, nebo fazole. Rybí vajíčka, která mají zaručovat hodně potomstva v novém roce, jsem zdvořile odmítnul, zato pečené kaštany a vaječnou omeletu (peníze) jsem si ještě přidal.

Po obědě se šlo do svatyně Atsuta, kde se konala menší slavnost, všude plno lidí, stánky s občerstevním a suvenýry a policejní kordón. Před samotným oltářem byla stometrová fronta o šířce solidního davu, takže celou věc nakonec vyřešila policie, a začala lidi pouštět k oltáři po skupinkách. Nakonc jsme si přeci jen hodili pár yenů na rozprostřenou plachtu, která prozatimně sloužila místo kasičky, pomodlili se a vystáli si frontu na razítko a kaligrafii do chrámové návštěvní knihy.

Poslední tečkou za slavením Nového roku je sen z 2. na 3. ledna. Pokud ve snu uvidíte horu Fuji, lilek nebo jestřába, je to dobré znamení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katka Katka | 5. ledna 2012 v 2:49 | Reagovat

Ahoj, jsem tu poprvé. Musím ale říct, že už teď se těším, až si dočtu, co všechno jsi tu napsal. Velmi poutavé čtení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama