Vánoce v Japonsku

25. prosince 2011 v 16:10 | Jiří Sýkora
V první řadě, rest in peace, Havle. Chtěl jsem vyjádřit kondolenci už dřív, ale nedokopal jsem se tomu napsat o něčem článek. Shit happens.

V druhé řadě:

Kdo sleduje South Park, má o slavení Vánoc v Japonsku docela přesné informace. Vánoce byly do Japonska násilím importovány po druhé světové válce, takže se nelze divit, že je Japonci berou poněkud vlažně. Taky asi někomu mohlo připadat zvláštní, že Američané tolik prožívají to, že se jeich Bohu narodil syn, když mají Japonci bohů několik tisíc. Ale moc se nechcete hádat s partou ozbrojených cvoků, co vám právě odpařila nějakých 150 tisíc lidí.

Vánoce se v Japonsku slaví kýčovitou výzdobou (naštěstí jen v obchoďácích a ne moc. ale samej Santa Claus, meh), hraním koled (tamtéž, ale zaplať Pán Bůh ne tak vtíravě jako u nás), předáváním symbolických dárků (ale brána torii z lega mě docela potěšila) a pojídáním "tradičního" vánočního dortu (my měli místo toho košíčkové zákusky).

Taktéž jídlo se nijak zvlášť neřeší. Otoosan se divil, proč proboha jíme kapra, když to má být slavnost. Ke štědrovečerní večeři tedy bylo sushi, a na Boží hod vánoční opravdu čerstvé sashimi (když říkám čerstvé, myslím čerstvé. ta ryba ještě škubala ploutví, když nám její hlavu přinesli vedle esteticky nakrájených proužků masa).

O dva dny dříve skončil semestr, několik školních hodnostářů mělo proslov (Japonci se neuvěřitelně rádi poslouchají, dokáží mluvit hodinu, aniž by řekli příliš velké množství informací. kdo zná scénu s režisérem na natáčení z Lost in Translation, má obrázek), byly prezentovány školní barvy a vyhlášeni školní šampioni v kendó, kjudó a dalších sportech. Také byla zkrácena školní výuka, každý den se učily pouze čtyři hodiny zkrácené na pětačtyřicet minut. Japoncům se tedy dostalo zvláštní zkušenosti, kdy zrovna neseděli ve škole, neučili se, nebo nehledali meč po dědečkovi, aby se konečně mohli zabít, ale dokonce měli něco na způsob volného času.

Všem do Čech i zbytku světa přeju příjemný zbytek Vánoc a snesitelnou novoroční kocovinu (nebo milosrdnou smrt, v závislosti na tom, kolik toho vypijete). Těm několika zarytým abstinentům (abstinentkám) přeji, aby to s tou bandou opilců nějak ve zdraví přežili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama