Nara - chrámy, lucerny a srnky

3. listopadu 2011 v 4:15 | Jiří Sýkora
Už je to nějaký čas, co jsme byli na výletě v Naře, ale k jeho okomentování se dostávám teprve teď.

Nara je bývalé hlavní město (během období Nara, prakticky celé osmé století), v současnosti je to spolu s Kjótem jedno z hlavních kulturních a náboženských center. Dominantou je největší dřevěná stavba na světě, s 48 metry na výšku (původně měla 60, ale dvakrát vyhořela), ukrývající osmnáctimetrovou sochu Buddhy (napsané se to možná nezdá, ale je opravdu velký jak kráva) a několik menších soch jeho poskoků, démonobijců a podobně.
Další charakterisickou záelžitostí jsou srnky - po celé Naře (respektive spíš parku, přímo do města se moc neodváží) jich pobíhá kolem dvanácti set. V minulosti je šintoističtí kněží považovali za posly bohů, a privilegovaný status si víceméně ponechaly dodneška. S velkou oblibou škemrají o rýžové sušenky, ze kterých mají místní celkem dobrý business. Ty slušně vychovanější vám poděukjí kývnutím hlavy. Ale nutno podotknout, že jsou opravdu nenažrané - po té, co nám došly sušenky, se jedna pokusila sníst okaasan mapu. Mláďata jsou trochu plaší, většinou se jim kousky sušenek musí házet.
Další zajímavostí je cesta parkem k několika šintoistickým chrámům, lemované opravdu dlouhou řadou luceren - pokud chtěla v historii nějaká rodina ukázat svou moc a bohatství, nechala v Naře postavit kamenou lucernu s vyrytým rodinným jmémen.
Výlet považuji za vydařený. Vyfotil jsem si Buddhu, napsal dopis jednomu z četných japonských bohů a ochutnal místní specialitu, narské želé - dělá se například ze sezamu, hub a podobně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 8:39 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

2 Jiří Jiří | 13. ledna 2012 v 12:15 | Reagovat

Ne, nepodívám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama