Nagoya Station

10. října 2011 v 6:41 | Jiří Sýkora
Dříve mi vrtalo hlavou, proč je Nagoya Station přikládán takový význam, a proč se o ní mluví jako o "té" Nagoya Station, když je v Nagoyi vlakových i autobusových zastávek nejméně tucet. Tajemstvím mi to zůstávalo až do pátku, kdy jsem využil volného dne a na Station se zajel podívat.

Abychom si to ujasnili: v Japonsku nemají jednu trapnou, monopolní dopravní společnost jako u nás. Jejich přesné číslo mi zůstává záhadou, nicméně na Nagoya Station se prolínají linky hned tří společností. A jelikož si Japonci zřejmě rádi krátí čekání na vlak nakupováním, v okolí Nagoya Station je hned asi pět obchoďáků, a asi dva luxusní hotely, pro ty, co na vlak čekají déle.

Nagoya station tvoří srdce celého města. Přímo před budovami stanice je Midland Square, což je hlavní náměstí v Nagoyi. Naproti stanici je Midland Square building, nejvyšší budova Nagoyi a pátá nejvyšší budova Japonska, tyčící se do výšky 257 metrů. V prvních patrech je luxusní nákupní centrum, nahoře pak částečně otevřená vyhlídka.

Co je na Midland Square zajímavé je, že je ve skutečnosti dvoupatrové. Pod bulvárem a dopravní tepnou je podzemní nákupní centrum, plné obchůdků, pekáren a restaurací. Se slzou v oku (dobře, tak bez) jsem si vzpomněl na podzemí v Torontu, byť toto byl v porovnání s tamnějším třípatrovým foodcourtem nedonošený bratříček. Celé podzemí krásně voní - obchody s čajem (nikdy jsem neměl tušení, jak úžasně voní pražený zelený čaj!), restaurace s kari, nudlemi, nebo vším možným, pekárny, palačinkárny, lahůdkářství. A zatímco u nás jsou takovéto obchody magnetem na turisty, tady nakupují hlavně místní. Možná proto, že turistů v Nagoyi opravdu moc není.

U Japonců je nutno obdivovat vkus a smysl pro krásu a estetiku. Celé město je plné zeleně, a nejrůznějších uměleckých děl, soch nebo jiných projektů. Město je také úžasně čisté, odpadky ani vajgly na zemi tu opravdu nenajdete.

Fotky na Rajčeti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama