Říjen 2011

Nagoya Station

10. října 2011 v 6:41 | Jiří Sýkora
Dříve mi vrtalo hlavou, proč je Nagoya Station přikládán takový význam, a proč se o ní mluví jako o "té" Nagoya Station, když je v Nagoyi vlakových i autobusových zastávek nejméně tucet. Tajemstvím mi to zůstávalo až do pátku, kdy jsem využil volného dne a na Station se zajel podívat.

Abychom si to ujasnili: v Japonsku nemají jednu trapnou, monopolní dopravní společnost jako u nás. Jejich přesné číslo mi zůstává záhadou, nicméně na Nagoya Station se prolínají linky hned tří společností. A jelikož si Japonci zřejmě rádi krátí čekání na vlak nakupováním, v okolí Nagoya Station je hned asi pět obchoďáků, a asi dva luxusní hotely, pro ty, co na vlak čekají déle.

Nagoya station tvoří srdce celého města. Přímo před budovami stanice je Midland Square, což je hlavní náměstí v Nagoyi. Naproti stanici je Midland Square building, nejvyšší budova Nagoyi a pátá nejvyšší budova Japonska, tyčící se do výšky 257 metrů. V prvních patrech je luxusní nákupní centrum, nahoře pak částečně otevřená vyhlídka.

Co je na Midland Square zajímavé je, že je ve skutečnosti dvoupatrové. Pod bulvárem a dopravní tepnou je podzemní nákupní centrum, plné obchůdků, pekáren a restaurací. Se slzou v oku (dobře, tak bez) jsem si vzpomněl na podzemí v Torontu, byť toto byl v porovnání s tamnějším třípatrovým foodcourtem nedonošený bratříček. Celé podzemí krásně voní - obchody s čajem (nikdy jsem neměl tušení, jak úžasně voní pražený zelený čaj!), restaurace s kari, nudlemi, nebo vším možným, pekárny, palačinkárny, lahůdkářství. A zatímco u nás jsou takovéto obchody magnetem na turisty, tady nakupují hlavně místní. Možná proto, že turistů v Nagoyi opravdu moc není.

U Japonců je nutno obdivovat vkus a smysl pro krásu a estetiku. Celé město je plné zeleně, a nejrůznějších uměleckých děl, soch nebo jiných projektů. Město je také úžasně čisté, odpadky ani vajgly na zemi tu opravdu nenajdete.

Fotky na Rajčeti.

Nagoyjský přístav

6. října 2011 v 14:41 | Jiří Sýkora
Vzhledem k tomu, že mám tento týden díky zkouškám ve škole volno, vyrazili jsme dnes s otoosanem do nagojského přístavu. Kromě vyhlídkové věže s krásným rozhledem na průmyslové budovy a zbytek Nagoyi a expediční polárnické lodě je tam mořské akvárium, jedno z největších v Japonsku. Fotky jsou k vidění na Rajčeti.

Nyní se spíše než k náhodným náštěvníkům obracím k těm, kteří mě znají osobně: mometnálně pracuji na zprovoznění korespondenčního zázemí (pohledy, jak se ukázalo, jsou v Japonsku silně podpultovní a nedostatkové zboží). Pokud máte někdo zájem obdržet pohled či dopis z Japonska, pošlete mi soukromou cestou svou adresu.
Pokud by jste měl někdo z nějakých obskurních důvodů nutkání napsat mně, zkuste ho přemoct. Pokud se vám to nepovede, zkontaktujte mě a já vám, pokud rodina svolí, pošlu svou adresu. Předem upozorňuji, že jestli mi někdo bude posílat mouku a staré tikající budíky, tak mu, hned jak mě deportují, oholím bradku i zbytek hlavy a nasypu mu jeho termosky do Vltavy. We're clear? Good ;).