Škola, povinnost vola

18. září 2011 v 16:44 | Jiří Sýkora
Některé z vás zajímalo, jak vypadá japonský školní den. Dnes se dočkali.

Japonské školství je sice poměrně nudnější, než by se mohlo z některých anime zdát, ale přesto je to celkem zajímavá zkušenost. Hlavní rozdíl mezi naším a japonským vyučováním je, že škola začíná každý den v 8:40 - pochváleny buď osvícené japonské mozky. Do školy se jezdí na kole, které se nechávají v přístřešku hned u brány - kola se nezamykají, nikdo je nehlídá, a zcela očividně se moc nekrade. Každý student nosí uniformu - pro kluky je to bílá košile s krátkými rukávy a černé kalhoty, dívčí uniformu můžete najít mezi obrázky. Do školy je také zdvořilostním zvykem dorazit tak deset minut před začátkem.
V 0840 se ještě učit nezačíná, do třídy přijde třídní učitel a informuje je o důležitých novinkách. Pak je deset minut pauza, a v 0900 se začíná učit. Dopolední blok má čtyři hodiny, třída se kromě tělocviku a vývtvarky nestěhuje. Následuje oběd, také ve třídě - každý žák si přinese vlastní balíček s jídlem. Kdo ne, může si jídlo za pár stovek jenů koupit u stánku před školou.
Následuje odpolední blok, který má dvě, výjimečně tři hodiny - ta třetí je zpravidla povídání s třídním učitelem o budoucí kariéře. Nakonec si žáci uklidí a zametou třídu, opakuje se informační desetiminutovka s třídním a jde se domů - nebo na kroužky, některé jsou denně, jak po, tak i před školou. Vzhledem k tomu, že škola končí v půl čtvrté, respektive páté, domů se tak podívají opravdu až večer. Někteří cílevědomí (nebo dle evropských standardů šílení) žáci mají odpoledne ještě jednu "školu", kde pokračují ve vyučování.
Rozdílů není mnoho, ale jsou poznat. Každý student má vlastní, byť malou lavici. Nevstává se, hned jak vejde učitel, ale až na pokyn - a to ne učitelův, ale jednoho z žáků. Žáci se přezouvají v malé budově, která spíš připomíná garáž, hned jak vejdou do areálu - v přezůvkách jdou i venkem, nikdo to neřeší. O hodinách jsou studenti tiše, až na občasné výjimky si nepovídají ani nespí. Fyzika, chemie a biologie jsou tu sjednocené jako "věda", naopak je na dvě části rozdělená angličtina (mluvení a čtení) a matematika - math "x" a "y".
Ale jedna věc je stejná po celém světě - matfyzáci.

Na Rajče jsem přidal několik nových fotek, konkrétně z městského parku Tokai-shi a jednoho z místních chrámů. Enjoy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama