Grillování v Japonsku

29. srpna 2011 v 14:44 | Jiří Sýkora
Vzhledem k tomu, že ještě oficiálně nezačala škola, značná část mých zážitků je gastronomického rázu. Sice nevím, jak moc se vám o tom chce číst, ale nemáte navybranou (tedy, samozřejmě můžete přestat blog číst, ale o tom nemusí nikdo vědět).

Každopádně, japonské barbecue je opravdu zážitek, který bych doporučoval každému, kdo se rozhodne Japonsko navštívit. Pokud se v Čechách v nějaké restauraci grilluje, je to většinou drahé, dlouho trvající a zpravidla poněkud vysušená záležitost. Japonci na to jdou jinak a chytřeji. Celá restaurace je rozdělena na jakési boxy, do kterých si vlezete (bosí, což je při jídle velice pohodlné), obsluha za vámi ještě zatáhne závěs, a vy si objednáte. Obsluha vám pak přinese veškeré maso - hovězí, vepřové, kuřecí, sépie, různé vnitřnosti nebo, což má moje rodina nejradši, třeba hovězí jazyk - či zeleninu pěkně syrovou. Ne, Japonci si nelibují v pojídání masa hezky syrového a krvavého (suši nechme stranou), ale urpostřed stolu je malé, kovem vystužené ohniště, do kterého vám obsluha dá rozžhavené uhlí. Na to si dáte mřížku, popadnete kleště a jde se grillovat. K tomu dostanete complimentary ledový zelený čaj, a doobjednat si můžete takové věci jako pivo nebo rýžové kuličky s lososem zabalené v řasách. Yum yum.
Závěrem části o japonské gastronomii musím podotknout, že užívání kopřiv v místním kulinářství mě ještě dlouho nepřestane udivovat.

Svých pět minut (ve skutečnosti spíš třicet sekund) slávy před nastoupenou školou už mám dneškem úspešně za sebou. Jelikož hodně z vás bylo zklamaných, že proslov nikdo nenatočil (because japanese high schoor students are disciprined a nedělají takové klukoviny), přikládám psaný záznam:

"Ohajógozajmas." "Ohajógozajmas." "Watašinonamaedžirišikoradeswatašiwačekokarakimaštawatašiwaógatadeswatašisukinanihonnotabemonowasušitogjudondeskuravuwakendóšitajdesdouzonakejo... eeeh... kušitekudasajjorošikuonegajšimasarigatogozajmas."

Závěrem bych se pro kompletnost popisu rodiny ještě doplnil pár řádků o místní fauně. Tvoří ji především fenka Rin, pravá attention whore, které kňučí pokaždé, když se jí někdo nevěnuje, a škemrá u stolu při jídle. Jejím protikladem je kočka Momo, pravý kočičí aristokrat, která vám už pohou existencí dává najevo, že pro ni nejste nic než přerostlé opice vhodné leda pro doplňování misky se žrádlem a otevírání dveří. Má zajímavý zvyk vylehávat před dveřmi do mého pokoje, naštěstí pro ni je chodba docela dobře osvětlená. Pelech má na skříni přímo nad jídelním stolem. Z mé židle na něj však není vidět, takže když přistane na stole, často to vypadá, jako by právě přišla z nějaké neeuklidovské dimenze. S rybyčkami v akváriu se mi kontatk navázat nepodařilo, neboť vytrvale předstírají němotu. O případném pokroku vás budu informovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Matěj Matěj | 1. září 2011 v 19:02 | Reagovat

Přidávám se k pravidelnému stalkingu tvého blogu a přemýšlím, zda má Wataši wa ógata des jiný význam než Jsem velký. Ale jinak geniální proslov.

2 Jiří Jiří | 2. září 2011 v 3:35 | Reagovat

Ó gata des by mělo znamenat "mám krevní skupinu nula", ale psal to otoosan, nějaký podobný vtípek by mu byl podobný. Ale velký je ooki, ne?

3 Matěj Matěj | E-mail | 2. září 2011 v 15:32 | Reagovat

ógata taky, alespoň podle mého kanji slovníku...mám rád japonský smysl pro humor.

4 Jiří Jiří | 2. září 2011 v 15:43 | Reagovat

"-gata" = druh, typ. "O"-gata" - typ "O", "ógata" = velkého tvraru. vyslovje se to stejně. Having a strong suspicion of having been trolled.

5 BeBe BeBe | 4. září 2011 v 11:26 | Reagovat

XD Zdá se, že otoosan je pravý, nefalšovaný Trolldad.

6 Jiří Jiří | 4. září 2011 v 11:36 | Reagovat

I mad? Nah, za tohle má bod ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama